Gymnázium Martina Hattalu v Trstenej

Divadelný festival PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 10 Február 2017 11:04

Je  už sedem rokov, keď sme ako prvá bilingválna slovensko – španielska sekcia  organizovali I.ročník divadelného festivalu pod záštitou Španielskeho veľvyslanectva v Bratislave a s pomocou pána Luisa Pardiňasa.  Boli sme prví, nevedeli sme, čo nás čaká, čo všetko treba urobiť, ale robili sme to s presvedčením a so zápalom .Verili sme,  že toto podujatie sa stane trvalou aktivitou našich sekcií. A tak sa aj stalo. Vďaka tomuto podujatiu  sa navzájom spoznávame, nadväzujeme nové priateľstvá, držíme si navzájom palce ,odkukávame dobré veci, zoznamujeme sa s novými regiónmi, mestami, mestečkami.

Príprava na tento festival je náročná  pre tých, ktorí podujatie pripravujú , ale aj  pre tých, ktorí predvádzajú svoje herecko – jazykové schopnosti.  Jedičné výkony si naozaj zaslúžia náš obdiv a úctu. Odohrať predstavenie v španielčine nie je ľahké, ale výsledky sú pozoruhodné. Je to zásluhou lektorov, učiteľov i vedenia školy, ktorí sú potom hrdí na svojich žiakov.

Tento rok sa Festivalu zúčastnilo všetkých 7 bilingválnych slovensko – španielskych  sekcií, ktoré fungujú na Slovensku. Trstenú navštívilo 70 študentov a učiteľov, ktorí sa pripravili na toto podujatie. Podujatie tiež poctili svojou návštevou pán veľvyslanec Španielskeho kráľovstva pán Félix Valdés y Valentín, Radca pre vzdelávanie pán Joaquín Támara Espot a z kancelárie pridelenca pre vzdelávanie na Španielskom veľvyslanectve v Bratislave pani Mária Bíleková.

Súťažilo sa počas dvoch dní(1 a 2.februára). Súťažiaci mali stanovený čas-predstavenie malo trvať do 50minút.Prvý deň sa odohrali 4 predstavenia- Trstená, Žilina, Banská Bystrica a Nové Mesto nad Váhom, na druhý deň pokračovali študenti z Nitry,Košíc a Bratislavy. Hry, ktoré predvádzali ,boli od rôznych španielskych autorov- úsmevné, ale i vážne.

Po odohraní sa hodnotilo-každá skupina určila svojho kandidáta na najlepšiu hru, najlepší herecký výkon, za kostýmy, efekty...
Na záver bolo slávnostné vyhlásenie výsledkov, na ktorom boli odovzdané ceny z rúk pána veľvyslanca a pána Radcu pre vzdelávanie. Na medzinárodné kolo, ktoré sa uskutoční v Budapešti pôjdu farby Slovenska prezentovať študenti z Gymnázia v Nitre, ktorých učiteľ Fernando Antolín Morales hru napísal a aj režíroval. Naša škola tískala cenu za najlepší herecký výkon – študentka 4.D triedy Nikola Kormaňáková a škola získala aj  cenu za kostýmy.

Naši študenti hrali hru od Jacinta Grau – Pygmalion ,ktorú s nimi nacvičili naši španielski lektori Luisa Chico Pérez a  Alberto Cabello García. V hre išlo o bábky, ktoré predstavovali rôzne charaktery a ktoré sa vzbúrili proti svojmu tvorcovi, ktorý ich tyranizoval .
Môžem povedať, že celé toto podujatie bolo ocenené zo strany Španielskeho veľvyslanectva i zo strany španielskych učiteľov, lektorov i samotných žiakov ako veľmi vydarené podujatie. Všetci sa tu cítili výborne, o ich pohodu sa starali študenti nášho gymnázia z bilingválnej sekcie. Ako hodnotili prácu našej školy ?

Pán Radca povedal, že sme v malom meste, ale s veľkými ľuďmi, ktorí odvádzajú fantastické výkony. Spokojnosť vyjadril aj pán veľvyslanec, ktorý poďakoval vedeniu školy, žiakom, učiteľom ako i samotnému mestu, ktoré sa naozaj postarali o krásne chvíle prežité v malebnom kraji.

Tiež by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili o hladký priebeh podujatia-samotnému  Španielskemu veľvyslanectvu v Bratislave, pod ktorého záštitou sa festival uskutočnil, mestu Trstená,

Poľnohospodárskemu družstvu Trstená, firme Tempo Kondela, firme Panasonic,firme LBS,s.r.,firme LKT Trstená, firme EDM,s.ro , Coop Jednota a mnohým ďalším, ktorí prispeli k zdarnému podujatiu.
Fotogaléria

 

Meniny:

Dnes : Frederik(a)
Zajtra : Viktor
február 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Žiadne udalosti

 STU Strojnícka fakulta

Projekt ESF

Strediská moderného a aktívneho vzdelávania

ITMS: 26110130602

 

Európsky sociálny fond

EURÓPSKY SOCIÁLNY FOND

EURÓPSKA ÚNIA

Operčný program vzdelávanie

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť

Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Agentúra MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ

Moderné vzdelávacie centrá pre podporu premeny a inováciu vzdelávania

Kód výzvy:

OPV-2008/1.1/04-SORO

PrihlásenieUžívateľov online

Máme online 83 hostí