Gymnázium Martina Hattalu v Trstenej

Kultúra
Beseda so spisovateľom Tiborom Hujdičom Mrkvičkom PDF Tlačiť E-mail
Streda, 23 November 2016 08:04

Pondelok 14. novembra 2016 bol pre žiakov I. A Gymnázia Martina Hattalu netradičný tým, že počas vyučovania sa zúčastnili besedy so spisovateľom. Pán Hujdič svojim poslucháčom predstavil knihu Darca naozaj originálnym spôsobom. Žiakov rozdeľoval do rôznych skupín, dával im zaujímavé a podnetné otázky, nútil ich premýšľať, formulovať svoje názory a prehodnocovať ich pod tlakom argumentov. Žiaci boli s netradičnou besedou spokojní, svedčia o tom ich názory a postrehy:

P. Jatyelová: Beseda sa mi veľmi páčila, pretože to bolo niečo úplne iné, než tie besedy, na ktorých som zatiaľ bola. Páčilo sa mi to, že sme sa do besedy zapájali aj my, vlastne sme ju tvorili.

A. Olbertová: Beseda o knihe Darca bola veľmi zaujímavá. Jeho opis bol originálny a viedol nás k tomu, aby sme si povedali vlastný názor. Ukázal nám, ako rýchlo sa človek dokáže podriadiť, len aby bol v bezpečí.

Ž. Števaňáková: Beseda bola iná, ako tie, ktorých som sa doteraz zúčastnila. Bola plná kreativity. Spisovateľ nám pomocou pestrých aktivít približoval obsah knihy Darca, ktorá je v niektorých krajinách zakázaná. Som rada, že u nás je povolená a budem si ju môcť prečítať.

D. Štobrová: Myšlienkou besedy bol experiment o tom, že ľudia sa dokážu prispôsobiť čomukoľvek. Pokiaľ majú pocit bezpečia. Určite by som si to niekedy zopakovala.

P. Poklona: Som rád, že beseda bola zaujímavejšia ako klasické nudné prednášky. Páčilo sa mi, ako nás chcel pán Hujdič „vyprovokovať“, aby sme si vedeli obhájiť svoj názor, čo je správne. Ďakujem za túto prednášku a dúfam, že také podobné v budúcnosti ešte budú.

M. Záhorec: Na začiatku som si povedal, že zase to bude nuda, autor bude rozprávať a ja budem sedieť a počúvať. Bol sme však milo prekvapený. Keď začal rozprávať, začalo ma to baviť. Neskôr zapájal do besedy aj nás a ja som mal chuť ani neodísť.

S. Čičáková: Knihu si na základe odporúčania vďaka tejto besede určite prečítam. Páčila sa mi práca v kolektíve, rada by som sa ešte zúčastnila podujatia s pánom spisovateľom.

M. Hajdúch: Zaujalo ma to, ako spisovateľ dokázal rýchlo meniť náš názor. V budúcnosti by som sa rád na podobnej akcii zúčastnil.

Fotogaléria


PhDr. S. Szabová

 
ENJA RÚČKOVÁ NA NAŠEJ ŠKOLE PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 31 Marec 2015 07:25


Dňa 24.3.2015 sa na našej škole uskutočnila beseda so známou autorkou dievčenských románov pani Enjou Rúčkovou. Besedy sa zúčastnili fanúšikovia autorkiných kníh.

Už po vstupe do triedy nám bolo všetkým jasné, že Enja je priateľská a veselá žena plná života. Písanie bol jej detský sen. Písala si mnoho denníkov, z ktorých teraz často čerpá inšpiráciu pre svoje knihy. V každom príbehu je zachytená nejaká situácia, ktorá sa naozaj stala.

Prvú knihu napísala, keď „sa doma sama s dieťaťom nudila“. Prvé reakcie na jej knihu však boli negatívne. To ju však neodradilo a pokračovala v písaní ďalej, Jej snaha bola odmenená  a doteraz jej vyšlo 8 kníh, napr.: Čo koho do toho, Karambol, Žuvačkový kráľ, Most kolibríkov. Uviedla, že uvažuje o pokračovaní knihy Most kolibríkov, čím jednoznačne poteší svojich čitateľov.

Pri otázke, ako píše, so smiechom odpovedala: „Úplne spontánne, bez osnovy. Proste to zo mňa len vytryskne.“ Vo svojich knihách chce, okrem iného, dokázať, že tak ako dospelí, aj mladí majú problémy, ktoré netreba brať na ľahkú váhu.

Porozprávala nám, aké je dnes ťažké vydať vlastnú knihu, ale napriek tomu nás povzbudila dobrou radou: „Všade v živote treba bojovať. Ale netreba to vzdávať. Píš.“

Nakoniec rozdala svoje podpisy, prípadne sa s fanúšičkami pofotila. A potom so želaním všetkého dobrého a s úsmevom na perách odišla.

PhDr. Silvia Szabová

 


Meniny:

Dnes : Frederik(a)
Zajtra : Viktor
február 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Žiadne udalosti

 STU Strojnícka fakulta

Projekt ESF

Strediská moderného a aktívneho vzdelávania

ITMS: 26110130602

 

Európsky sociálny fond

EURÓPSKY SOCIÁLNY FOND

EURÓPSKA ÚNIA

Operčný program vzdelávanie

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť

Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Agentúra MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ

Moderné vzdelávacie centrá pre podporu premeny a inováciu vzdelávania

Kód výzvy:

OPV-2008/1.1/04-SORO

PrihlásenieUžívateľov online

Máme online 120 hostí